Osso Buco Tarifi

Osso Buco Tarifi

İtalyan mutfağının önde gelen lezzetlerinden Osso Buco, evde şef gibi pişirin diye şefimiz Sidar Budak ’ın özel tarifi ile sizlerle…

Bu tarifi adım adım uygulayarak çok lezzetli bir Osso Buco hazırlayabilirsiniz, şimdiden afiyet olsun.


Ana Malzemeler:

4 adet 1,5 parmak kalınlığında kemikli dana incik
Un
Tuz

Sebzeler:

Kereviz kökü ve sapları
2 adet orta boy patates
2 orta boy soğan
1 havuç
1 kapya biber
3 diş sarımsak
3 adet domates
Taze kekik
Taze biberiye
Salça (3 yemek kasığı domates,1 yemek kasığı biber salçası)
İlikli kemik suyu
Kekik, pul biber, karabiber, tuz

Nasıl yapılır?

Öncelikle dana inciklerimizin dışını un, tuz karışımı ile iyice bulayıp silkeleyerek etrafını unla kaplıyoruz.

Büyükçe bir düz tavada ayçiçek yağını biraz kızdırıp, unla buladığımız dana inciklerimizin her bir tarafını döküm tavamızda 2’şer dakika mühürlüyoruz.

Bu safhada dana inciklerimizi pişirmiyoruz, sadece mühürleme yapıyoruz. Çünkü dana incik ızgara yapılarak pişirilebilecek bir et değildir.

Her iki tarafını da mühürlediğimiz inciklerimizi, fırınlayacağımız fırın tepsimize yerleştiriyoruz. Fırın tepsimizin mutlaka 8-10 cm derinliğinde olması gerekiyor. Çünkü etlerimizin üzerine sebzelerimizi doğrayacağız ve sosumuz ile lezzetlendireceğiz.

Tepsimize yerleştirdiğimiz etlerimizin üzerine sebzelerimizi küp küp doğrayıp katman katman yerleştirmeye başlıyoruz.

Burada dikkat etmemiz gereken en önemli husus sebzelerimizi çok ufak doğramayacağız. Küp şekerden biraz daha büyük şekilde doğramamız gerekiyor. Kereviz kökleri ve patatesler ise soğan ve domatese göre bir tık ufak doğranabilir, çünkü kereviz ve patates daha sert sebzelerdir.

Tüm sebzelerimizi doğrayıp kat kat orantılı şekilde etlerimizin üzerine yerleştiriyoruz.

Osso Buco Sosu nasıl hazırlanır?

3 yemek kaşığı dolusu domates salçasına 1 yemek kaşığı biber salçası ilave ediyoruz.

Karıştırma kabına 2 su bardağı su ekliyoruz, üzerine 1 su bardağı kadar ilikli kemik suyu, 1 tatlı kaşığı bilye kekik, 1 çay kaşığı tuz, biraz karabiber, 1 çay kaşığı pul biber ekleyip çırpıyoruz. Tadına bakıp tuz oranını ayarlayabilirsiniz. 1 küp şekerimizi de ilave ederek sosumuzu tamamlıyoruz.

Sosumuzu, sebzelerimizin üzerine fırın tepsimizi en üstüne kadar dolduracak şekilde serpiyoruz. Sıvı seviyesi en üstte olmaz ise yeniden sos ayarlayıp aynı şekilde ekleyebilirsiniz. Çünkü fırın tepsi boyutları değişiklik göstermektedir.

Daha sonra fırın tepsimizin üzerini bir yağlı kağıt ile kapatıyoruz ve alüminyum folyo ile bir kat daha geçiyoruz, 180 derecelik fırınımıza atıp 3,5-4 saat boyunca pişiriyoruz.

Etiketler: osso buco, tarif, et pişirme
Ağustos 14, 2021
Listeye dön