‭+90(546) 904 86 88‬
Haftaiçi 09:00-18:30
0

Toplam:0.00

Sepetim Alışverişe Devam

Doğal İlikli Kemik Suyu

Kemik suyunun kolajenden zengin ve yüksek besin değerine sahip olması için uzun saatler kısık ateşte pişirilmesi ve sonunda jölemsi yapıya kavuşması esastır. Daha kısa sürelerde pişirilmiş ve buzdolabına koyduğunuzda jelleşmeyen kemik suyu yeterince yüksek besin ve vitamin değeri taşımaz.

Nasıl Yapıyoruz?

İlikli kemikleri önce fırınlayarak içindeki iliklerin  daha çok ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Ardından soğuk suya koyup ev yapımı organik elma sirkesi de ekleyerek pişirme işlemine başlıyoruz. Sirke eklememizin nedeni antimikrobiyel olması ve minerallerin suya geçişini arttırmaktır. Kuzu kemik suyunu daha çok bebeklerimiz tükettiği için herhangi bir alerji durumuna karşı sirke koymuyoruz. İlk fokurdamadan sonra altını kısıp 14 saat boyunca kısık ateşte pişiriyoruz. Kesinlikle fokur fokur kaynatmıyoruz; 90 derecede sabit tutuyoruz. Ara ara da üzerinde oluşan köpükleri alıyoruz. Sebze, baharat yada tuz eklemiyoruz. Pişirme işlemi sonunda altını kapattıktan sonra biraz bekleyip üzerindeki yağ katmanını alıyoruz ve kemik sularını kavonozlara dolduruyoruz. Dana ve kuzu kemik sularını ayrı olarak birbirine temas ettirmeden hazırlıyoruz .Çok sayıda üretip konserve şeklinde kapatarak bekletmiyoruz. Haftada 3 kez azar azar ve taze yapmayı tercih ediyoruz. Tamamen ev yapımı doğallığında, kolajen ve şifa dolu. 

Nasıl Saklanmalı?

Kolajeni yüksek kemik sularımız herhangi bir katkı ve koruyucu madde içermediği; ısıl işlemle pastörize edilmediği için kapağını açmasanız dahi buzdolabında 0-4 C’de  sadece 4 güne kadar dayanır. İdeal saklama önerimiz ulaştıktan sonra kağıt bardaklarda yada plastik içermeyen silikon kalıplara aktarılarak buzlukta muhafaza edilmesidir. Üretimden ilk çıktığı gün ulaşmışsa eğer hala biraz sıvı kıvamda olacaktır. Bu şekilde buz torbalarına da aktarabilirsiniz. -18 C’de buzlukta 3 aya kadar kullanabilirsiniz.


WHATSAPP SİPARİŞ HATTI