TR
EN
‭+90 0537 057 80 90
Haftaiçi 09:00-18:30
0

Toplam:0.00

Sepetim Alışverişe Devam

Doğal İlikli Kemik Suyu


Kemik Suyunda Jölemsi Kıvam Neden Önemlidir?

Kemik suyunun kolajenden zengin ve yüksek besin değerine sahip olması için uzun saatler kısık ateşte pişirilmesi ve sonunda jölemsi yapıya kavuşması esastır. Daha kısa sürelerde pişirilmiş ve buzdolabına koyduğunuzda jelleşmeyen kemik suyu yeterince yüksek besin ve vitamin değeri taşımaz.

Biz Nasıl Yapıyoruz?

İlikli kemikleri önce fırınlayarak içindeki iliklerin  daha çok ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Ardından soğuk suya koyup ev yapımı organik elma sirkesi de ekleyerek pişirme işlemine başlıyoruz. Sirke eklememizin nedeni antimikrobiyel olması ve minerallerin suya geçişini arttırmaktır. Kuzu kemik suyunu daha çok bebeklerimiz tükettiği için herhangi bir alerji durumuna karşı sirke koymuyoruz. Kaynatmadan 90C sabit ısıdaki özel kazanlarımızda 14 saat boyunca  pişiriyoruz.   Sebze, baharat yada tuz eklemiyoruz. Pişirme işlemi sonunda altını kapattıktan sonra biraz bekleyip üzerindeki yağ katmanını alıyoruz ve kemik sularını kavonozlara dolduruyoruz. Dana ve kuzu kemik sularını ayrı olarak birbirine temas ettirmeden hazırlıyoruz .Çok sayıda üretip konserve şeklinde kapatarak bekletmiyoruz. Haftada 4 kez azar azar ve sık sık taze yapmayı tercih ediyoruz. Tamamen ev yapımı doğallığında, kolajen ve şifa dolu. 

Nasıl Saklamalısınız?

Kolajeni yüksek kemik sularımız herhangi bir katkı ve koruyucu madde içermediği; ısıl işlemle pastörize edilmediği için kapağını açmasanız dahi buzdolabında 0-4 C’de  sadece 4 güne kadar dayanır. İdeal saklama önerimiz ulaştıktan sonra kağıt bardaklarda yada plastik içermeyen silikon kalıplara aktarılarak buzlukta muhafaza edilmesidir. Üretimden ilk çıktığı gün ulaşmışsa eğer hala biraz sıvı kıvamda olacaktır. Bu şekilde buz torbalarına da aktarabilirsiniz. -18 C’de buzlukta 3 aya kadar kullanabilirsiniz. Isıtarak doğrudan tüketebilir yada tüm yemek ve çorbalarınıza ekleyebilirsiniz.

Sağlık ve Şifa Olsun...

WHATSAPP DESTEK HATTI