(0216) 411 35 31
Haftaiçi 09:00-18:30
â–²
0

Toplam: 0.00

Sepetim Alışverişe Devam

MİSYONUMUZ

 "  Herkes kaliteli ete, en iyi fiyatla, kolayca ulaşsın diye Beeves'ten etineniyisi.com."

Kırmızı et, çağlardan beri insanoğlunun en temel besin kaynağıdır. İçerdiği yüksek kaliteli esansiyel amino asitlere sahip protein, B12, demir ve çinko ile 7'den 70'e herkes için et demek, hayat demek, sağlıkla beslenmek demek. Oysa ülkemizde insanımız kaliteli ete kolayca ulaşamıyor, ulaşsa bile büyük meblağlar ödemek zorunda kalıyor. İşte bu yüzden etineniyisi.com'u kurduk. Herkes kaliteli ete kolayca, hesaplı fiyata ulaşabilsin diye!

 

Peki en iyi eti en iyi fiyata nasıl üretebiliyoruz?

Öncelikle çiftliklerimizde kendimize özel besi programı üretiyor, buna göre planlama yapıyoruz. Hayvanlarımızı beslediğimiz dağ otlarını, Kars ve Bolu dağlarından yaz aylarında henüz ot tarladayken alıp, ambarlarımızda 12 ay boyunca saklıyoruz. Arpa, buğday ve diğer ürünleri üretim zamanlarında uygun fiyatlara alıp muhafaza ederek hayvanlarımıza yediriyoruz. Fenni yemsiz ve açık besi sistemi ile çok daha yüksek verimlilikle üretim yapabildiğimiz için et maliyetlerimizi de aynı oranda düşük tutabiliyoruz. İşte bu planlamamız sayesinde sizlere yüksek besin değerine sahip, %100 doğal, kaliteli ve sağlıklı eti en uygun fiyatlarla sunabiliyoruz.

 

Et deyince 40 yıllık deneyime, Beeves markasının güvenilirliğine sahibiz.

Tam 40 yıldır Kars'ta hayvancılıkla uğraşan bir aileyiz. Edindiğimiz birikimle, bilinçli ve verimli üretim yöntemleri geliştirdik, hem hayvancılıkta hem et üretiminde imkansızı başardık. Ürettiğimiz eti kendi restoranlarımızda Beeves Burger&Steakhouse markasıyla insanımızın beğenisine sunduk. Bugün Kars ve Gebze’de sahip olduğumuz çiftliklerde hayvanlarımızı açık besi sistemi ile stresten uzak ve en rahat şekilde yetiştirmekteyiz. Hayvanlarımızı, günlük öğünlerinde arpa, buğday, dağ otu, keçiboynuzu, yonca ve mevsimine göre elma, portakal, erik gibi meyve kuruları ile besleyerek doğal beslenmelerine imkan tanıyor ve onları fabrikasyon yemlerden uzak tutuyoruz. Fenni yem kullanmayarak hem bir çok hastalıktan korunmalarını hem de etlerinin daha lezzetli ve yüksek besin değerli olmasını sağlıyoruz.

 

Her aşamada En İyisi!

Etlerimizi kesildikten sonra dry aged dediğimiz kuru dinlendirme yöntemi ile dinlendirdikten sonra işliyoruz. Dry aged kısaca etlerin 28 gün boyunca 0 derece ve %80 nem oranında özel odalarda dinlendirilmesidir. Bu süre boyunca etin içindeki kolestrol yapan zararlı yağlar, kaslar ve sinir dokuları yok olur.  Etin aroması artar; çok daha sağlıklı, lezzetli ve kolay sindirilebilir hale gelir. Böylelikle en iyi eti,en iyi dinlendirme yöntemi ile üretip sunuyoruz.

Etlerimizi dinlendirdikten sonra tüm sinir ve liflerinden en iyi şekilde temizleyerek ayıklıyoruz. Sizlere temizlendikten sonraki satın aldığınız net gramajlarda gönderiyoruz.

Hamburger, köfte, sucuk, sosis, hamburger ekmekleri ve sosların tüm üretimini de özel reçetelerimiz ile kendimiz yapıyoruz. Tüm ürünlerimizi taze olarak , katkısız, koruyucuz doğal yöntemlerle hazırlıyoruz.